IT-ENERGO

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Jesteś tutaj > Informatyka i Technika Informatyka Telefonia VoIP Korzyści VoIP

Korzyści z wdrożenia VoIP

Email Drukuj PDF

ipfon

Zalety telefonii internetowej

  • Wykorzystanie istniejącej infrastruktury

Usługa telefoniczna z wykorzystaniem technologii VoIP kosztuje zdecydowanie mniej niż taka sama usługa z wykorzystaniem telefonii konwencjonalnej (PSTN). Największe oszczędności daje wykorzystanie istniejącej infrastruktury służącej do transmisji danych czyli z sieci domowych, firmowych i internetu. Tą strukturę można wykorzystać do transmisji głosu zazwyczaj bez ponoszenia dodatkowych wydatków, w szczególności wtedy gdy są niewykorzystane rezerwy przepustowości sieci i łącza internetowego. Operatorzy VOIP nie muszą więc utrzymywać kosztownej infrastruktury sieci telefonicznej.

  • Umiarkowane wymagania w stosunku do łącza internetowego

Zazwyczaj łącza do internetu są niesymetryczne to znaczy przepustowość łącza do wewnątrz jest większa niż na zewnątrz. Technologia VoIP obciąża łącze w obie strony tak samo więc przepustowość mniejsza ma krytyczne znaczenie dla jakości połączenia. Generalnie wolniejsze łącze do internetu pozwala uzyskać gorszą jakość połączenia. W praktyce jednak już łącze o przepustowości 56 kb/s pozwala uzyskać zadowalającą, a 128 kb/s - bardzo dobrą jakość rozmów. Łącze o takich parametrach dziś jest osiągalne dla większości gospodarstw domnowych w Polsce. Oczywiście ważna jest nie tylko sama przepustowość łącza ale również parametry sieci pomiędzy abonentem a operatorem i drugim rozmówcą.

  • Bezpłatne połączenia VoIP to VoIP

Połączenia VoIP to VoIP zazwyczaj u wszystkich operatorów są bezpłatne. Istnieją również grupy operatorów oferujące wzajemnie bezpłatne połączenia pomiędzy swoimi abonentami. Natomiast płaci się za możliwość rozmów z abonentami tradycyjnych sieci telefonicznych. Jednak oferowane ceny są zdecydowanie niższe niż koszty wg taryf tradycyjnych operatorów. Z Polski w praktyce można się łączyć z USA, z większością krajów Europy oraz między wszystkimi miastami za cenę od 7 do 11 groszy brutto za minutę, często przy sekundowym naliczaniu.

  • Możliwość pracy bez pośrednictwa operatora

Urządzenia VoIP mogą łączyć się bezpłatnie bezpośrednio ze sobą bez pośrednictwa operatora. Warunkiem jest przypisanie stałego adresu IP do każdego urządzenia. W ten sposób można zrealizować komunikację głosową wewnątrz lub pomiędzy oddziałami firmy.

  •  Funkcjonalność

VoIP w niektórych zastosowaniach daje funkcjonalność trudną do osiągnięcia przy pomocy tradycyjnej sieci telefonicznej. Rozmowy przychodzące mogą być automatycznie przekierowane na twój telefon, niezależnie od tego gdzie jesteś podłączony do internetu. Możesz zabrać swój telefon ze sobą w podróż. Wszędzie tam gdzie podłączysz się do internetu będziesz mógł odbierać twoje rozmowy przychodzące.

  • Łatwa implementacja

Przy pomocy VoIP łatwo zbudujesz call center w dowolnym miejscu. Możesz tanim kosztem przeprowadzić telemarketing na terenie całego kraju a nawet kilku krajów. Wystarczy tylko odpowiednio szybkie łącze do internetu.
Telefon VoIP łatwo zintegrować z innymi usługami dostępnymi przez internet, m. in. tele oraz wideo konferencje, przesyłanie danych i wiadomości jednocześnie prowadząc rozmowę.

  • Mobilność

VoIP umożliwia użytkownikom odbieranie rozmów ze swojego numeru telefonicznego z dowolnego miejsca na świecie. Potrzebny jest tylko dostęp do internetu. Na przykład będąc w USA możemy bez dodatkowych kosztów odbierać telefony ze swojego warszawskiego numeru. Dzwoniący do nas zapłacą za rozmowę tak samo jak za rozmowę do Warszawy.